Pierwsze tegoroczne spotkanie CIONET poświęciliśmy tematowi, który jest bardzo ważny dla wszystkich, ale zdecydowanie nie przez wszystkich na co dzień dostrzegany. Budowanie marki osobistej jest niezwykle przydatne w rozwoju kariery, wymaga jednak systematycznej pracy i budowania swoich eksperckich kompetencji.

Sandra Bichl, Career Agnels mówiła o personal brandingu w kontekście rynku pracy. Podczas szukania zatrudnienia, najskuteczniejsze kanały, według statystyk Sandry z 2017 r. to: kontakt bezpośredni z potencjalnym pracodawcą – 39%; networking – 28%; firmy executive search 23%; ogłoszenia o pracę 10%.

Kandydat powinien mieć spójny wizerunek, być przewidywalny, konsekwentny w tym jak się prezentuje. Często istnieje rozbieżność między LN, CV, spotkaniem, rozmową przez telefon, a wszystko powinno ze sobą współgrać. Rynek pracy jest jak FMCG ale FMHG (human goods). A personal branding to my i nasze opakowanie.

Piotr Grządziel, TopPersonalBranding, skoncentrował się na budowaniu pozycji lidera wewnątrz organizacji. Trzeba dbać o to, żeby inni wiedzieli, że to my stoimy za jakimś dużym projektem. Każdy ma takie same możliwości, żeby być widocznym na rynku.

Największy mit o marce osobistej: jest o nas. A w rzeczywistości określa ją to co inni są w stanie o nas powiedzieć. Czyli, co jesteśmy w stanie dać z siebie innym ludziom. “Do the greatest good to the greatest number of people”. Personal brand = Visibility x Influence. Personal branding jest ważny dla 3 kategorii: politycy, celebryci i biznes.

Personal branding jako fundament biznesu był tematem prezentacji Łukasza Grassa, redaktora naczelnego Business Insider Polska. Jego zdaniem, jesteśmy w pięknym momencie, w którym świat IT zaczął zmieniać świat finansów. To ogromna szansa dla ludzi IT – najwyższy czas, żeby zbudowali swoje eksperckie autorytety.

Co jest istotne?

  • Osobiste zaangażowanie
  • Autentyczność
  • Spontaniczność
  • Pasja
  • Ciekawość